Yurt Dışından iPhone Almak

Bildiğiniz gibi ülkemizden iPhone almak oldukça pahalı olabiliyor. Özellikle en son çıkan modeli almak istiyorsanız yaklaşık 2.000 TL gibi bir ücreti ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz. iPhone'un Türkiye'de bu kadar pahalı olmasının iki sebebi var. Birincisi ülkemizdeki vergiler bu tür tüketim malları için oldukça yüksek. İkincisi ise iPhone'a karşı çok büyük bir talep var ve bu da fiyatların daha da yükselmesine neden oluyor.

Yurtdışındaysa iPhone fiyatları ülkemize göre biraz daha avantajlı. Ancak bu noktada bilinmesi gereken çok önemli detaylar var. Öncelikle sıkça duyduğunuz "iPhone Amerika'dan 200 Dolar'a alınabiliyormuş" gibi söylentilere kesinlikle inanmayın. Bu fiyat aynı Türkiye'deki operatörler gibi Amerika'da iPhone'u kontratlı olarak satan operatörlerin fiyatıdır. iPhone'u bu fiyata alabilmek için ses + data + sms paketlerini barındıran ve aylık sabit bir ücreti olan kontrat yapmanız gerekir. Ayrıca bu kontratı yapabilmek için bir de Amerika vatandaşı olmalısınız.

Amerika'da kontratsız olarak iPhone'u isterseniz Apple Store'lardan 700-800 Dolar gibi bir fiyatla da almanız mümkün. Ancak bu sefer de ülkemize geri döndüğünüzde iPhone'unuzun IMEI kaydını yaptırmanız gereklidir. Bu arada ufak bir hatırlatma da yapalım. Yurtdışından aldığınız bir telefonun IMEI kaydını yaptırabilmeniz için son 2 yıl içinde pasaportunuza başka bir telefonu işlettirmemiş olmanız (başka bir telefon kaydı yaptırmamış olmanız) ve son 1 ay içinde Türkiye'ye giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Eğer iPhone'u yurtdışından bir şekilde aldırıp Türkiye'ye kargo ile yollamayı düşünüyorsanız bu tavsiye etmediğimiz tek yöntemdir. Eğer Türkiye'ye 100 Dolar'ın üzerinde değere sahip bir malı kargo ile gönderirseniz gümrük görevlileri tarafından cihazınıza el konur ve gümrük vergisi ödemek zorunda kalırsınız. Bazı durumlarda ödemeniz gereken tutar Türkiye'de satılan bir iPhone'dan bile daha pahalı olabilir.

Bilmeniz gereken diğer konular

1- Garanti

Yurtdışından aldığınız bir iPhone'un garantisi ne yazık ki ülkemizde kabul edilmiyor. Bu nedenle iPhone'unuz bir şekilde arızalanırsa oldukça pahalı olabilen yedek parçaları nedeniyle başınız ağrıyabilir.

2- SIM kilit

Bazı iPhone'ları kontratsız olarak yurtdışından uygun fiyatlara almanız mümkün. Ancak bu iPhone'lar SIM kilitli (Simlock) olarak satılıyorlar. Yani iPhone'u sadece aldığınız ülkede satışını yapan operatörün SIM kartı ile birlikte kullanabiliyorsunuz. Ülkemizdeki operatörlerin kartları ile bu iPhone'ları çalıştırmak mümkün değil.

Eğer elinizde SIM kilitli bir iPhone varsa bunu Apple'ın istemediği bir şekilde farklı yazılımlarla unlock yapma şansınız elbette var. Ancak bu sefer de her yeni yazılımla birlikte veya bir sorun çıkması durumunda yazılımınızı baştan yüklemeniz gerektiğinde iPhone'unuzun tekrar SIM kilitli haline geri döneceğini ve tekrar tekrar aynı işlemleri yapmak zorunda kalacağınızı unutmayın.

Simlock ve Factory Unlocked iPhone'ların aralarındaki farklılıklar ve daha detaylı bilgi için "Unlocked iPhone Nedir?" başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
3 + 3 = ?