iPhone Almayı mı Düşünüyorsunuz?

iPhone ilk tanıtıldığı 2007 yılından 2013 yılına kadar çok büyük bir değişimi 6 yıla yayarak geçirdi. İlk tanıtıldığı zaman şimdiki gibi App Store adı verilen bir uygulama dükkanı yoktu ve uygulama yüklenemiyordu. Arayan kişileri veya mesajları engelleme gibi seçenekler iOS 7'ye kadar Apple tarafından iPhone'a dahil edilmedi. Kısacası iPhone her geçen gün biraz daha gelişti ve daha da gelişmeye devam ediyor.

iPhone'un ne gibi özellikleri var?

Aslında iPhone'un özellikleri saymakla bitecek gibi değil. Öncelikle 4 inçlik ekranında Safari tarayıcısıyla tam ekran olarak internet sitelerini gezmek mümkün. Ama burada bilinmesi gereken en önemli nokta iPhone'un Flash yüklü siteleri çalıştıramadığıdır. iPhone'un ilk tanıtıldığı yıllarda bu durum büyük bir sorun gibi görünüyordu ancak zamanla HTML 5 sitelerin çoğalmasıyla artık internette bulunan neredeyse her siteye iPhone'umuz ile ulaşabilmekteyiz.

iPhone aynı zamanda bir iPod olarak da kullanılabiliyor. iPod Touch ile tek farkının artık sadece telefon özelliği olduğunu söyleyebiliriz. iPhone'umuza iTunes üzerinden müzik ve videolarımızı yükleyebiliyor ve bunları kolayca dinleyip oynatabiliyoruz.

App Store sayesinde iPhone'umuza binlerce uygulama yükleyip ister oyun oynayabiliyor, istersek de çok ilginç ve yararlı uygulamalar bularak iPhone'umuzun özelliklerini geliştirebiliyoruz.

App Store nedir?

App Store ilk kez iOS 2 ile birlikte iPhone'a dahil edilen ve iPhone'lara uygulama yüklenebilmesini sağlayan uygulama dükkanının adıdır. Eğer cihazımızı jailbreak adı verilen işlemden geçirmezsek (Jailbreak hakkında detaylı bilgi için bu yazılımıza göz atabilirsiniz) iPhone'umuza App Store'dan başka bir yerden uygulama yüklenebilmesi mümkün değil. App Store'da 2013 itibariyle 800.000'i aşkın uygulama var ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. 

App Store aynı zamanda iPhone'umuzu zararlı yazılımlardan da korumamıza yardımcı oluyor. App Store'a yüklenen ve güncellenen her uygulama Apple tarafından tek tek kontrol ediliyor. Zararlı yazılımlar ve virüsler barındıran uygulamalarla iPhone'umuzun performansını kötü etkileyecek hiç bir uygulama App Store'a eklenmiyor. Hatta Apple tarafından iPhone sahiplerinin özel bilgilerine erişebilecek uygulamalar da (SMS'lerimiz gibi) içinde zararlı yazılım bulundurmasalar dahi App Store'a eklenmiyorlar.

Uygulama geliştiricileri Apple'ın bu sıkı kontrol politikasından dolayı zaman zaman uygulamalarını güncellemekte gecikebiliyorlar. Bu gibi durumlarda da kullanıcılardan çok tepki alabiliyorlar. Böyle durumlarda hemen kızmak yerine biraz daha olumlu yaklaşmak ve aslında bu gecikmelerin iPhone'umuzun performansını olumlu etkileyip kullanıcı deneyimimizi geliştireceğini düşünmek çok daha doğru olacaktır.

Sonuç olarak iPhone ile alışık olduğumuz telefon deneyiminden çok uzaklaşıyor ve telefon özelliğini de içinde barındıran küçük bir bilgisayara sahip oluyoruz. Eğer yurtdışından iPhone almayı düşünüyorsanız "Yurt Dışından iPhone Almak" başlıklı yazımıza mutlaka göz atmanızı öneririz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
2 + 8 = ?