Digg Reader İncelemesi

Google'ın ünlü RSS okuyucusu Reader'ı kapatacağını açıklaması bir çok kullanıcısını çok üzmüştü ve hatta Google Reader'ın kapatılmaması için kampanyalar bile yapılmıştı. Ancak Google kararından geri adım atmadı ve Google Reader kapandı. Elbette bu karar bir çok firmanın kendi RSS reader'ını geliştirmesinin de önünü açtı. Bu süreçte Feedly ise Google Reader'a verdiği destek sayesinde rakiplerinin bir adım önünde yer almayı ve kullanıcı sayısını dikkate değer biçimde arttırmayı başardı.

Digg ise Google'ın Reader'ı kapatacağını açıklamasının ardından kendi reader'ını geliştirmeye başladığını ve Google Reader kapanmadan önce kullanıcıların hizmetine sunacağını açıkladı. Digg kendi reader'ını geliştirme sürecinde kullanıcılarının sözlerini de dinlemeyi ihmal etmedi ve en sonunda ortaya Google Reader kadar sade ve kolay kullanılan bir RSS okuyucu çıktı.

Digg Reader kısa süren kapalı beta testlerinin ardından tüm kullanıcılara açıldı, iPhone ve iPad versiyonları ise App Store'da yerini aldı. Biz de Digg Reader'ı iOS 7 yüklü cihazlarımıza yükleyerek hem test ettik hem de tanıdık bir görüntü ile karşılaştığımız için çok mutlu olduk.

Digg Reader incelememize başlamadan önce hemen söyleyelim. Digg Reader ayrı bir uygulama olarak App Store'da yer almıyor. Mevcut Digg uygulamasına entegre edilmiş olarak geliyor. Yani cihazınızda Digg uygulaması yüklüyse güncellemenizi yaptıktan sonra Digg Reader'a da sahip oluyorsunuz.

Digg uygulamasını App Store'dan indirdikten sonra aşağıdaki ilk ekran görüntüsünde olduğu gibi en çok okunan yazıların olduğu pencere ile karşılaşıyorsunuz. İsterseniz hiç bir şey yapmadan buradaki yazıları da inceleyebilir ve yeni şeyler keşfedebilirsiniz. Ancak biz Google Reader hesabımızda kayıtlı olan RSS'leri Digg Reader'a aktarmak istediğimiz için sol üst keşede bulunan üç yatay çizgiye tıklıyoruz. İkinci ekran görüntümüzde olduğu gibi açılan pencerede sol alt köşede bulunan "+Ekle" yazısına tıklıyor ve kayıt ekranına ulaşıyoruz. Kayıt ekranında ise Facebook, Twitter ya da Google hesaplarımızdan birisi ile kayıt olmamız isteniyor. Bu ekranda ne yazık ki başka bir kayıt seçeneğimiz bulunmuyor. Yani Facebook, Twitter veya Google hesaplarımızdan birisini mutlaka kullanmak zorundayız. Google Reader'ı Digg Reader'a aktaracağımız için biz şu anda "Google ile giriş yap" seçeneğini işaretliyoruz.

"Google ile giriş yap" seçeneğini işaretledikten sonra Google giriş ekranına yönlendiriliyoruz. Burada Google kullanıcı adımızı ve şifremizi girmekten endişelenmemize gerek yok çünkü Digg Reader doğrudan Google API'sini kullandığı için Google şifremizi göremiyor.

Google hesabımız ile giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ikinci ekran görüntüsünde olduğu gibi kayıtlı olan RSS'lerimiz klasörleriyle birlikte sorunsuzca Digg Reader içine taşınıyorlar. İstediğimiz herhangi bir RSS'e tıkladığımızda ise üçüncü ekran görüntüsünde olduğu gibi seçtiğimiz site ile ilgili RSS'lere kolayca ulaşabiliyoruz.

Digg Reader'da RSS'lerimize ukaşmak ve düzenlemek tıpkı Google Reader'da olduğu gibi oldukça kolay. RSS okuyucularının büyük bölümü okudukları RSS'leri sosyal ağlar aracılığıyla paylaşmayı da çok severler. Bu nedenle inceleme yazımızın son bölümünde Digg Reader'ın paylaşım seçenekleri de bulunuyor.

Okuduğumuz bir yazıyı Digg Reader ile paylaşmak oldukça kolay. Tek yapmamız gereken aşağıdaki ilk ekran görüntüsünde olduğu gibi yazının sağ üst köşesinde bulunan ok işaretine tıklamak. Ok işaretine tıkladıktan sonra iOS paylaşım seçeneklerinin bulunduğu ekran ile karşılaşıyor ve bu ekrandan istediğimiz seçeneği seçerek yazımızı kolayca paylaşabiliyoruz.

Elbette bir yazıyı açmadan paylaşmakta mümkün. Bunun için RSS'lerimizin tamamının bulunduğu pencerede bir yazının üstünde parmağımızı sola doğru kaydırarak paylaşım penceresine ulaşabiliyoruz.

Digg Reader yapmış olduğumuz inceleme sonucunda en az Google Reader kadar kolay kullanılabilir olduğu için bizden tam puan aldı. Digg Reader'ın şu an için web arayüzünün haricinde sadece iPhone ve iPad uygulamaları bulunuyor. Ancak şirket blogundan yaptığı açıklama ile Android uygulamasının da yakında geleceğini açıkladı. Google Reader'ın basitliği ve sadeliği zaman içerisinde bir çok kullanıcı tarafından çok sevilmesini sağlamıştı. Digg Reader ise Google Reader sonrası döneme çok iddialı girdi ve kısa zamanda sevilmeye başlandı. Eğer siz de bir Google Reader alternatifi arıyorsanız veya RSS dünyasına giriş yapmak istiyorsanız Digg Reader'ı mutlaka denemelisiniz.

Digg Reader'ın iPhone ve iPad uygulamasını buraya tıklayarak App Store'dan indirebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 10 = ?