Steve Jobs Okulları Nedir?

"Steve Jobs Okulları" aslında eğitimde çağ atlatan bir sisteme verilen isim ve bunun en büyük nedeni Steve Jobs’ın dünyayı değiştiren teknolojik gelişmelerin en önemli sembolü olarak görülmesi denilebilir. Jobs’ın vizyonu, gencinden yaşlısına her kesimin dijital ürünleri kullanabilmesini ve yaygınlaşmasını sağlamaktı. Sunulan hizmetlerin yaygınlaşması ve gelişmesi ise çok kısa sürede sağlandı. Jobs’ın yaratıcılığı ve inatçılığı, ikinci dijital devrimin temellerini attı. Bu nedenle Steve Jobs ve onun ürünleri başarılı yeniliklerin sembolü haline geldi.

Mart 2012 sonlarında "Yeni Dönem Eğitim Çağı" adı altında adımları atılan Steve Jobs Okulları, 0- 12 yaş grubu çocuklara Hollanda’nın 7 şehrinde ve şimdilik 11 okulda 2013 - 2014 yılında eğitim - öğretime başlayacak.

Steve Jobs Okulları’nın amacı bireysel yeteneklerin gelişimine dikkat çekmek ve bunu yaparken çocukların yarının dünyasında dijital gelişmeleri de kullanmalarını sağlamaktır. Bu amaçla Steve Jobs okulları insanın her yerde ve her zaman öğrenebildiğini, öğrenmenin de bir tutum olduğunu ve bunun her zaman kullanılabileceğini savunmaktadır. 

Okul modeli incelendiğinde iPad önemli bir araç olarak göze çarpmaktadır. Eğitim aracı olarak iPad seçiminin nedenlerinin başında ise Apple’ın tek tip arayüz ile cihazın kontrolünde kolaylık sunması ve çocukların kolayca kullanabilmesi gelmektedir. Öte yandan günümüzde bir çok gelişmiş eğitim uygulamalarının diğer tabletlere nazaran (Android ve Windows) iPad’te daha fazla olması da en büyük etkenlerden olmuştur.

Okul modelinde öğrenciler nerede olurlarsa olsunlar iPad’ten 7/24 okulun sanal bölümüne erişebilecekler. iPad ile eğitsel araştırmalar yapmak, beceriler kazanmak ve alıştırma yapmak dışında öğrencilerin isterlerse diğer öğrenciler, öğretmenler, uzmanlar ya da ailelerle de iletişime geçebilmeleri sağlanmaktadır. Sanal eğitim desteği dışında okullarda spor, jimnastik, el becerileri, müzik, tiyatro, atölye ve labaratuvarlar da bulunmaktadır. Steve Jobs Okulları'nın temeli çocuklara inanmak üzerine kurulmuştur ve çocukların ilgilerini çeken şeyleri daha kolay öğrenebileceklerini savunmaktadır. Bu kapsamda öğrencilere dayatmalı dersler vermek yerine ilgi ve yeteneklerine odaklı eğitim sunulmaktadır. Öğrenci koçla beraber bir sonraki altı haftalık dönemde ne yapmak istediğine karar vererek, bu doğrultuda bilgi ve becerilerini artırıcı projeler hazırlayabilecekler. Bu projeler bireysel olabileceği gibi, grup olarak da yapılabilecek.

Okulun günlük programına baktığımız zaman, 07.30 - 10.30 arası öğrenciler okula gelmekte ve bireysel ya da küçük gruplar halinde iPad ile çalışmaktadırlar. 10.30 - 15.00 saatleri arasında ise ortak gruplar bir araya gelerek projelerine çalışmaktalar. İsteyen öğrenciler saat 15.00’de evlerine gidebilecekler ancak gitmek istemeyenler bireysel ya da gruplar ile bir araya gelerek rahatlama ve yaratıcılığı artırma adına 18.30’a kadar çalışma şansına sahip olacaklar.

Steve Jobs Okulları'nın eğitime yeni bir soluk getirdiği ve hatta bir devrim niteliği taşıdığı bir gerçek. Elbette bu sisteme kaygılı yaklaşan aileler de yok değil ancak kaygılı olan ailelerden farklı düşünen ve çocuklarının bilişim çağına ayak uydurması gerektiğini söyleyen ailerler de oldukça fazla sayıda.

"Steve Jobs Okulları" projesini dikkatle izleyecek, 2013 - 2014 eğitim - öğretim yılının sonunda elde edilen başarıları ve sonuçları da buradan paylaşacağımızı hemen belirtelim.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 6 = ?