iOS 7'yi Başınızın Hareketleriyle Kontrol Edin

Apple iOS 7'nin betasına cihaza dokunmadan sadece baş harekteleriyle kontrol edilebilmesini sağlayan yeni özellikler ekledi. Bu yeni özellikler sayesinde başınızı sağa veya sola hareket ettirerek iPhone veya iPad'inizin istediğiniz işlemleri gerçekleştirmesini sağlayabiliyorsunuz. Yeni erişebilirlik özellikleri şu şekilde çalışıyor;

Baş harektelerini kullanabilmek için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik menüsü altından Fiziksel ve Motor başlığı altında bulunan Anahtarla Denetim'i aktif etmeniz gerekiyor. Anahtarla Denetim ekrada sırayla seçilen öğeleri kullanabilmek için başınızın harektelerini iPhone veya iPad'in ön kamerasından takip etmeye başlıyor. Örnek olarak eğer başınızı sağa hareket ettirdiğinizde Ana Ekran Düğmesi'nin aktif edilmesini istiyorsanız başınızı sağa hareket ettirdiğinizde ana menüye dönüyorsunuz. Ya da sola hareket ettirdğinizde Siri'nin çalışmasını isterseniz Siri çalışıyor.

Yaptığımız testlerde iOS 7 genel olarak istediğimiz işlemleri yapmakta başarısız oldu. Ancak unutmamak lazım ki bu bir beta sürümü ve tam sürüme geçene kadar daha da geliştirilecektir. Elbette başınızın harektelerini yerine göz hareketlerinizi takip eden bir sistem çok daha başarılı sonuçlar verebilir.

9to5mac'in konu ile ilgili paylaştığı habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 6 = ?