Mac: Yanlışlıkla Sıcak Köşeleri Açmayı Engelleme

Sıcak Köşeler (Hot Corners) Mac OS X kullanıcılarının sıklıkla kullandığı masaüstüne dönme, Launchpad ve ekran koruyucusu gibi özelliklerin tek bir mouse hareketi ile çalıştırılabilmesini sağlayan çok güzel bir özelliktir. Bu özelliğin tüm Mac kullanıcılarının hayatını daha da kolaylaştırdığı da bir gerçek. Peki ama yanlışlıkla ekranın köşelerine geldiğinizde çalışan Sıcak Köşeler canınızı sıkıyor mu?

Launchpad hakkında daha fazla bilgi için "Mac: Launchpad Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıcak Köşeler aslında sadece mouse hareketi ile çalışmıyor. Eğer isterseniz seçeceğiniz bir tuşa basılıyken köşelere geldiğinizde önceden belirlediğiniz uygulamanın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle Sistem Tercihleri'nden (System Preferences) Mission Control'ü açın.

Mission Control penceresi açıldıktan sonra sol alt köşede bulunan Sıcak Köşeler (Hot Corners) butonuna basın.

Sıcak Köşeler ekranı açıldıktan sonra ekranın dört köşesi için de dört farklı görev tanımlayabileceğiniz bölümü göreceksiniz. Bu ekranda her zamanki gibi bir menüye tıkladığınızda yapabilecekleriniz görünecektir. Bu sırada eğer Alt (Option), Command, Shift veya CTRL tuşlarından birine basarsanız açılan pencere değişecek ve bu sayede sadece belirlediğiniz tuşa basılı tutarken köşelerden birisine geldiğinizde seçtiğiniz görev çalışacaktır.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 10 = ?