iOS 7'de Yeni Kamera Özellikleri

Apple iOS 7 Beta 2 ile birlikte kameraya yeni özellikler ekledi. 9to5mac'in haberine göre gülümseme ve göz kırpma gibi yeni yüz tanıma fonksiyonları eklenen iOS 7 Beta 2'nin ardından son kullanıcı sürümünün yayınlanmasıyla geliştiricilerin kamera uygulamalarına yeni özellikler eklemeleri bekleniyor. 

iOS 5'e yüz tanıma özellikleri eklendikten sonra geliştiriciler daha iyi oto focus ve beyaz dengesi ayarlarına kavuışmuş ve uygulamalarını güncellemişlerdi. Aynı durum gülümseme ve göz kırpma özelliklerinin eklenmesiyle tekrar yaşanacak gibi görünüyor. Apple'ın son kullanıcı sürümüyle birlikte akıllı gecikme özelliği eklemesi durumunda göz kırpmadan hemen sonra veya gülümserken fotoğraf çekebilmek mümkün olabilecek. Şu anda bazı Android telefonlar en iyi pozu yakalayabilmek için arka arkaya fotoğraflar çekip içlerinden en iyisini seçerek kullanıcılara sunabiliyorlar.

Apple kamera özellikleri ile ilgili bilgileri genellikle iPhone lansmanına kadar gizli tutuyor. Mesela iPhone 3G'ye konum etiketleme özelliği, iPhone 3GS'ye video çekim özelliği ve iPhone 5 ile iPhone 4S'e panorama çekim özellikleri cihazlar tanıtıldıktan sonra açığa çıkmışlardı. Bu nedenle göz kırpma ve gülümseme özellikleri ise daha yüksek çözünürlüklü ve dual flashlı beklenen iPhone 5S piyasaya çıktıktan sonra kullanıcılara sunulabilir. iOS 7 ile birlikte kameraya barkod tanıma özelliğinin geldiğini ve bu özelliğin Amerika ile Avrupa'daki standartlara göre hazırlanmış olan barkodları tanıdığını da belirtelim. Hatta iTunes üzerinden kamera özelliğini kullanarak iTunes Gift Card'lar okutulup kullanılabiliyor veya Passbook'a eklenerek saklanabiliyor.

Apple WWDC sunumunda saniyede 60 kareye kadar video çekiminin mümkün olabileceğini belirten slaytlar yayınlamıştı. Bu özellik sayesinde uygulama geliştiriciler uygulamalarında daha net yavaş çekimler gerçekleştirebilecekler. Şu an için donanım kısıtlamalarından dolayı bu özelliğin sadece iPhone 5, iPhone 5S, iPad Mini ve 5. nesil iPod Touch'da olabileceğini tahmin ediyoruz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 7 = ?