Apple Avrupa'da Geride Kaldı

IDC'nin bugün yayınladığı rapora göre Apple Amerika'daki yükselişine rağmen Avrupa'da geçtiğimiz senenin ilk çeyreğine göre %5 pazar payı kaybetti.

2012 yılının ilk çeyreğinde Apple'ın Avrupa'daki pazar payı %25 olarak açıklanmıştı. Toplam cihaz sevkiyatına göre bakıldığında akıllı telefon sevkiyatı yıllık olarak %12 büyüdü. Ancak Apple 2013 yılında yaklaşık 6.2 milyon cihaz sevkiyatı gerçekleştirerek pazar payından %5 kaybetti ve ilk çeyreği %20 ile kapattı.

Apple pazar payını Avrupa'da %5 oranında kaybederken Android işletim sistemli cihaz üreticilerinden Samsung ve Sony ise pazar paylarını arttırmayı başardılar. Pazar paylarındaki bu değişim geçtiğimiz seneye göre sıralamayı ise değiştirmedi. Apple hala Samsung'un ardından ikinci sırada yer alıyor.  Nokia ise Windows Phone yüklü Lumia satışlarıyla akıllı telefon pazarında 1.6 milyon cihaz sevkiyatı gerçekleştirdi ve 5. sırada yer almayı başardı.

Not: IDC'nin yayınladığı rapor cihaz sevkiyatları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Son kullanıcıya ulaşan cihaz sayıları önemli ölçüde pazar paylarını ve sıralamaları değiştirebilir.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 8 = ?