iOS 7 ile Gelen Yenilikler

iOS 7 ile birlikte sadece kullanıcı arayüzünün tasarımı değişmedi ayrıca iOS'in kullanım şekli de belli bir oranda değişti. Artık kullanım eskisine göre çok daha akıcı ve yumuşak geçişlere sahip. iOS 7'de neredeyse iTunes ve App Store haricinde her şey değişmiş ve tüm uygulamalar yeniden tasarlanmışlar.

Bildirim Merkezi ve Multitasking tamamen yenilenirken Denetim Merkezi, AirDrop ve iTunes Radyo gibi yeni özellikler de sisteme eklenen en önemli özellikler olarak dikkat çekiyor.

Denetim Merkezi

Denetim Merkezi sayesinde en çok ihtiyacınız olan ve kontrollere ve uygulamalara hızlı erişim sağlanabiliyor. Kilit ekranı dahil hangi ekranda olursanız olun parmağınızı aşağıdan yukarıya doğru kaydırdığınızda açılan ekran sayesinde Wi-Fi, Bluetooth, yön kilidi ve uçak modunu açıp kapatabilir, rahatsız etme özelliğini aktif edebilir veya ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Müzik, AirDrop ve AirPlay özelliklerini de bu ekrandan kontol edebiliyorsunuz.

Apple Saat, Hesap Makinesi ve Kamera gibi sık kullanılan uygulamalara da Denetim Merkezi'nden ulaşılabilmesi için kısayollar eklemiş. Bu ekranda ayrıca kameranın flash'ını da açıp kapatabiliyorsunuz.

Ne yazık ki Denetim Merkezi'ne şu anda yeni bir uygulama konulamıyor veya var olan uygulamaların yerleri değiştirilemiyor. Mesela 3G'yi açıp kapatma tuşunu bu ekrana şu anda koyamıyorsunuz.

Bildirim Merkezi

Bildirim Merkezi iOS 6'da kullanıcılara yeni gelen mailler, cevapsız aramalar, mesajlar ve daha bir çok şeyi gösteriyordu. Bildirim Merkezi iOS 7 ile birlikte tamamen yenileniyor ve artık Bugün, Cevapsız ve Tümü olarak 3 farklı ekrana sahip.

Bildirim Mekezi'ne her zamanki gibi parmağınızı yukarıdan aşağıya doğru kaydırarak ulaşabiliyorsunuz. Bildirim Merkezi açıldığında sizi ilk karşılayan ekran Bugün ekranı oluyor. Bu ekran sayesinde takviminizden o güne ait önemli bildirimlere ve o anki hava durumunun özetine hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Takvim görünümünün altında ise yarınki takvim planınızdan kısaca bahsediliyor. Bugün ekranında ayrıca bulunduğunuz bölgedeki trafik durumu gibi anlık bildirimlere de yer verilmiş. (Trafik bildirimleri Türkiye'de henüz desteklenmiyor)

Tümü ve cevapsız ekranları ise mailler, çağrılar, mesajlar ve diğer tüm bildirimleri içeriyor. Tümü ekranının Cevapsız ekranından tek farkı ise Cevapsız ekranı sayesinde cevapsız aramalarınıza da kolayca ulaşabiliyor olmanız.

Multitasking

iOS 7 ile birlikte Multitasking ekranı tamamen değişiyor. Ana ekran tuşuna çift tıklayarak ulaşılan Multitasking ekranı iOS 6 ve öncesinde sınırlı bir kullanım sağlıyordu. Bir uygulamayı arkaplanda çalıştırmaya devam edemiyor, uygulamanın o anki durumunu dondurarak tekrar ulaşılabilmesi için saklıyordu. 

iOS 7 ile birlikte Multitasking tamamen değişiyor ve iOS 6'dan hem görünüm hem de özellik olarak çok daha farklı bir görünüme bürünüyor. Artık tam ekran olarak çalışan Multitasking arkaplanda uygulamaların çalışmasına izin veriyor ve davranışlarınıza göre uygulamalarınızı güncelleyerek siz onları açtığınızda her şeyin güncel olmasını sağlayabiliyor.

Mesela Twitter uygulamasını her sabah saat 10.00'da açıyorsanız Multitasking uygulaması zamanla bunu öğreniyor ve siz uygulamayı açmadan önce arka planda uygulamayı güncellemiş oluyor. Bu sayede uygulamayı açtığınızda tüm verilerin yüklenmesini beklemiyor ve en son ekranı anında görebiliyorsunuz.

Bir uygulamayı kapatmak için de parmağınızı kapatmak istediğiniz uygulamanın üzerinde tutup açık olan pencereyi yukarıya, ekranın dışına atmanız yeterli oluyor. iOS 6 ve öncesinde bildiğiniz gibi uygulamaların logolarına parmağımızı basılı tutup çıkan kapatma butonundan kapatmamız gerekiyordu.

AirDrop

AirDrop aslında Mac kullanıcılarının oldukça aşina oldukları bir özellik. AirDrop için Mac kullanıcılarının aynı ağda bulunan başka bir Mac ile kablosuz olarak dosya trasferi yapabilmelerine olan veren bir özellik olarak tanımlanabilir. Bu özellik iOS 7 ile birlikte artık iPhone, iPad ve iPod Touch'lara da geliyor. 

Bildiğiniz üzere iOS kullanıcılarının en şikayetçi oldukları konulardan birisi de dosya paylaşımına çok sınırlı bir izin verilmesiydi. AirDrop ile de istenilen her dosya paylaşılamasa bile fotoğraf, video ve kişilerin dışında izin veren uygulamalardan dosyalar paylaşılabilecek. AirDrop kullanıcılar tarafından isterlerse sadece rehberlerindeki kişilere ya da herkese açık duruma getirilebiliyor veya tamamen kapatılabiliyor. Kullanıcılar paylaşım menüsünün altından Bluetooth ve Wi-Fi ile kolaylıkla dosya paylaşımı yapabiliyor, artık bir fotoğraf göndermek için eskisi kadar uğraşmak zorunda kalmıyorlar.

iTunes Radyo

iTunes Radyo bir süredir Apple'ın Google'a alternatif bir online radyo hizmeti sunacağı söylentilerinin üzerine tanıtıldı. Hizmet kısaca anlatmak gerekirse kullanıcıların müzik zevklerini öğrenen ve zamanla onlara dinlemek isteyebilecekleri müzikleri dinletmeye başlayan, kişiselleştirilmiş bir radyo yayını demek olduka doğru olacaktır. 

Örnek olarak rock müzik dinleyen kullanıcılar bu müzik türünü seçip müzik dinlemeye başlayabiliyorlar. Eğer çalan şarkıları beğenmezlerse bir sonraki şarkıya geçebiliyorlar. iTunes Radyo'da bu kullanıcı davranışlarını öğreniyor ve zamanla kullanıcıların tercihlerine göre hoşlarına gidebilecek müzikleri seçerek dinletebiliyor.

iTunes Radyo ile ilgili yaptığımız detaylı incelemeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 5 = ?